XIX Niedziela zwykła – 11 sierpnia 2019 r.

1. Sierpień jest miesiącem trzeźwości. Badania pokazują, że młodzi, którzy zaczęli sięgać po alkohol przed 15 rokiem życia, uzależniali się zdecydowanie częściej, niż osoby, które zaczęły używać alkoholu po 20 roku życia. Tymczasem wiek inicjacji alkoholowej w Polsce jest bardzo wczesny, co powoduje u młodzieży liczne problemy osobiste i niesie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Alkoholem, po który najczęściej sięgają młodzi, jest piwo. Do jego spożywania przyczynia się przede wszystkim agresywna reklama i jego wysoka dostępność. Pomimo tego, że polskie prawo zabrania sprzedawania alkoholu nieletnim, to zaledwie 15-20 % z nich spotyka się z odmową w przypadku próby jego zakupu. Dlatego za św. Janem Pawłem II prosimy: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!” Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać rozczarowani, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem” (Poznań, 3 czerwca 1997).
2. Msza św. z udziałem chorych dzisiaj o godz. 11.00.
3. Jutro Międzynarodowy Dzień Młodzieży ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1999 r.
4. Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego (1894-1941), zakonnika - franciszkanina, kapłana i męczennika w środę, 14 sierpnia.
5. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w czwartek, 15 sierpnia. Msze św. według porządku niedzielnego z obrzędem poświęcenia ziół, kwiatów i warzyw.
6. W czwartek także Święto Wojska Polskiego. Obchodzone od 1992 roku na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować niepodległość odzyskaną w 1918 roku.
7. Wspomnienie Św. Stefana, króla Węgierskiego, w piątek, 16 sierpnia.
8. Katecheza przed chrztem dziecka w piątek, 16 sierpnia, o g. 19.00.
9. Wspomnienie św. Jacka Odrowąża (1200-1257), dominikanina, sobotę, 17 sierpnia. Msza św. w intencji o. Jacka Wolana o godz. 18.00.
10. Nocne czuwanie modlitewne w sanktuarium w sobotę, 17 sierpnia, od godz. 21.00.
11. Zmarła HANNA WILKOWSKA, która mieszkała przy ul. Gościniec. Miała 70 lat. Jej pogrzeb odbył się wczoraj, 10 sierpnia.
12. Zmarł także JAN HOJDA, który mieszkał przy ul. Spiralnej. Jego pogrzeb odbędzie się w kolegiacie w Wilanowie 14 sierpnia o godz. 12.00. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…