15 sierpnia 2021 r. – XX Niedziela zwykła

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1. Dziś świętujemy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Papież Pius XII ogłaszając dogmat o wniebowzięciu Matki Bożej w 1950 roku stwierdził, że Maryja ze swego miejsca w niebie wciąż trwa przy nas, jest naszą Pośredniczką, Opiekunką, Pocieszycielką, Nadzieją i Królową.
2. Dzisiejszą uroczystość zwykło się nazywać świętem Matki Bożej Zielnej. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp dożynkowe wieńce. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Przypomnijmy, że liturgiczny gest błogosławienia rzeczy ma być okazją do wychwalania Boga Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jednocześnie jest prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci i opiece. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu. Umieszczone przy wizerunku Maryi niech nam przypominają o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.
3. Dzisiaj także Święto Wojska Polskiego. Obchodzimy je na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „Cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło Polsce zachować niepodległość odzyskaną w 1918 roku.
4. Zachęcamy, aby z motywów religijnych, moralnych, wychowawczych i patriotycznych w sierpnia powstrzymać się od picia alkoholu.
5. W liturgii wspominamy:

a. św. Stefana, króla Węgierskiego, jutro, 16 sierpnia.
b. św. Jacka Odrowąża (1200-1257), dominikanina, we wtorek, 17 sierpnia.
c. św. Bernarda, opata i doktora Kościoła, w piątek, 20 sierpnia.
d. św. Piusa X, papieża, w sobotę, 21 sierpnia. Wydał on dekret o częstszym przystępowaniu do Komunii świętej i pozwolił dzieciom na wcześniejszą Komunię. Nazwano go papieżem dzieci. Jego relikwie mamy w kaplicy.

6. Kontynuujemy duchowe przygotowanie do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej, realizując program 33-dniowych rekolekcji na Mszach św. o godz. 18.00. Zakończenie 8 września z aktem zawierzenia. Rekolekcje można odbyć także indywidualnie w własnym domu. Więcej informacji i potrzebne materiały są na stronie: www.beatyfikacja33.pl Zachęcamy do udziału.
7. Fundacja BO WARTO zaprasza na V WSPÓLNE SIEKIERKOWSKIE ŚPIEWANIE POWSTAŃCZE. Odbędzie się ono w poniedziałek 23 SIERPNIA w godz. 18.30 – 20.30 przy Kamieniu Pamięci na skwerze u zbiegu ul. Gościniec i Siekierkowskiej. Fundacja zapewnia teksty i akompaniament.