14 sierpnia 2022 r. – XX Niedziela zwykła

1. Jutro Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Papież Pius XII ogłaszając dogmat o wniebowzięciu Matki Bożej w 1950 roku stwierdził, że Maryja ze swego miejsca w niebie wciąż trwa przy nas, jest naszą Pośredniczką, Opiekunką, Pocieszycielką, Nadzieją i Królową.
2. Tę uroczystość nazywamy także świętem Matki Bożej Zielnej. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp dożynkowe wieńce. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu. Umieszczone przy wizerunku Maryi niech nam przypominają o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.
3. Jutro także Święto Wojska Polskiego. Obchodzimy je na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą”, kiedy to polskie wojsko rozgromiło bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na Zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło Polsce zachować niepodległość odzyskaną w 1918 roku.
4. Zachęcamy, aby z pobudek religijnych i patriotycznych zachować w sierpniu dobrowolną abstynencję od alkoholu.
5. W liturgii będziemy wspominać:

a. św. Stefana (ur. 969-1038), króla Węgierskiego, we wtorek, 16 sierpnia.
b. św. Jacka Odrowąża (1200-1257), dominikanina, w środę, 17 sierpnia.
c. św. Bernarda (1090-1153), opata i doktora Kościoła, w sobotę, 20 sierpnia.
d. św. Piusa X (1835-1914), papieża, w niedzielę, 21 sierpnia. Wydał on dekret o częstszym przystępowaniu do Komunii świętej i pozwolił dzieciom na wcześniejszą Komunię. Nazwano go papieżem dzieci. Jego relikwie mamy w kaplicy.

6. Katecheza przed chrztem dziecka w piątek, 19 sierpnia, o g. 19.00.
7. Modlitewne czuwanie „Pod Płaszczem Maryi” w sobotę przed trzecią niedzielą miesiąca: Różaniec św. o godz. 17.30, Msza św. o godz. 18.00, a po niej adoracja. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 i Msza św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, kończąca czuwanie.
8. Ponawiamy informację: Noclegownia dla mężczyzn przy ul. Polskiej 33 zwraca się z prośbą o przekazanie ich podopiecznym zbędnych męskich butów, zwłaszcza dużych rozmiarów. Można je dostarczyć pod podany adres lub do parafialnej Caritas.
9. Zmarł JANUSZ JEZIOREK, lat 64, mieszkał przy ul. Korzennej. Pogrzeb odbędzie się 16 sierpnia o godz. 12.00 w kościele św. Anny w Wilanowie. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…