Uroczystości u Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach

Obchody 25-lecia ustanowienia sanktuarium na miejscu objawień Matki Bożej i Jezusa oraz inauguracja roku szkolnego 2022/2023 odbyła się w Warszawie na Siekierkach w niedzielę, 11 września.

Mszy świętej o godz. 13.00 przewodniczył ks. Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej, a homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC.
W homilii kaznodzieja nawiązał do objawień Matki Bożej i Pana Jezusa w czasie wojny, które miały być ostrzeżeniem i nawoływaniem do nawrócenia dla mieszkańców Siekierek, jak też dla mieszkańców Warszawy. Przypomniał, że latach 70. ubiegłego wieku przybywał na to miejsce Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyński, który zapowiedział, że jeśli nie on, to jego następca ustanowi tutaj sanktuarium.
Trzy czynniki są ważne dla trwającego tutaj już 25 lat sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży, podkreślił ks. prof. Kowalczyk:
- oddolny kult Matki Bożej
- troska o rozwój duchowy parafian i pielgrzymów
- edukacyjna działalność ojców pijarów w Warszawie, którzy prowadzą przedszkole, szkołę podstawową, Stowarzyszenie Parafiada i Fundację Krąg Przyjaciół Dziecka.

Ks. prof. Kowalczyk podkreślił, że Matka Boża prosiła o nawrócenie, pokutę i modlitwę różańcową w Gietrzwałdzie, Fatimie i na warszawskich Siekierkach.
„Wszystkie te orędzia są zgodne z Ewangelią i godne zatwierdzenia przez Kościół” stwierdził ks. prof. Kowalczyk, teolog i pedagog.
Po Komunii świętej odśpiewano dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy” i odmówiono akt zawierzenia Matce Bożej działalności edukacyjnej i wychowawczej.
W uroczystościach uczestniczyli nauczyciele i uczniowie, poczty sztandarowe szkół, parafianie i pielgrzymi, pracownicy Kurii Metropolitalnej i pijarzy.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa ze zdjęciami obrazującymi historię sanktuarium na Siekierkach.
25 lat temu, 31 sierpnia 1997 r. odbyła się na Siekierkach uroczystość podniesienia kościoła do rangi sanktuarium. Uroczystościom przewodniczył wtedy ks. kard. Józef Glemp. On też poświęcił wówczas obraz Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży, namalowany przez Marię Wollenberg - Kluzę według przekazu Eugenii Władysławy Papis z domu Fronczak, widzącej. Prymas poświęcił też wtedy 4 dzwony o imionach: Józef Kalasancjusz, Jan Paweł II, Stefan i Edward.
Tego dnia Władysława Papis wręczyła ks. Prymasowi Glempowi Dzienniczek z opisem objawień, w którym będąc dzieckiem notowała orędzia i przekazy Matki Bożej i Pana Jezusa.
Objawienia na warszawskich Siekierkach i przekazywanie orędzi Eugenii Władysławie Fronczak trwały: - Pana Jezusa w dniach 28 czerwca 1943 r. do 15 września 1949 r.
- Maryi Matki Bożej w dniach 3 maja 1943 r. do 9 września 1945 r.

Przesłania przekazane Władysławie wzywały do: modlitwy, nawrócenia, pokuty za grzeszników, wprowadzanie w życie podstawowych cnót chrześcijańskich wiary, nadziei i miłości.
Widząca, Eugenia Władysława Papis z d. Fronczak żyła w latach 1930 - 2016.
Do końca swego życia była zaangażowana w życie sanktuarium, dając świadectwo objawień Jezusa i Maryi na spotkaniach z pielgrzymami.

Anna Dziemska
Foto. Anna Dziemska