Wielki Piątek, 7 kwietnia 2023 r.

1. Dziękuję Służbie Ołtarza z o. Dawidem Graczykiem i Zespołowi „Con Forza” z dyrygentem Sławomirem Kuczkiem za liturgiczną posługę.
2. Za udział w adoracji krzyża i oddanie mu czci podczas celebracji można uzyskać odpust zupełny. Zachęcam do indywidualnego dopełniania warunków odpustu.
3. Przed krzyżem od Liturgii Męki Pańskiej do Wigilii Paschalnej winniśmy przyklękać.
4. Ofiary złożone przy krzyżu będą przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
5. Po Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Pańskiego Grobu. Zaprojektował go p. Paweł Kisielnicki, warszawski rzeźbiarz. Dekoracja Grobu Pańskiego to zdjęcie kosmosu z czarną dziurą w środku. Czarna dziura – to obszar czasoprzestrzeni, który wszystko całkowicie pochłania, łącznie ze światłem i informacją. Z niego nic nie może się wydostać. Ojciec święty Franciszek w jubileuszowym roku miłosierdzia w homilii wygłoszonej do katechetów, tak mówił, wyjaśniając ewangeliczną przypowieść o bogaczu i nędzarzu Łazarzu: Do serca bogacza weszła światowość, która znieczula duszę. Światowość jest jak „czarna dziura”, która pożera dobro, gasi miłość, bo pochłania wszystko we własnym „ja”. Wówczas widać jedynie pozory i nie zauważamy innych, ponieważ stajemy się obojętni na wszystko. Osoby cierpiące na tę poważną ślepotę często podejmują zachowania „zezowate”: patrzą z szacunkiem na sławnych ludzi, wysokiej rangi, podziwiane przez świat, i odwracają spojrzenie od wielu Łazarzy dnia dzisiejszego, od ubogich i cierpiących, którzy są umiłowanymi przez Pana. Trzeba nam adorować Jezusa Chrystusa, przyjąć Jego Dobrą Nowinę i nią się kierować w swoim życiu, by nie być taką „czarną dziurą”.
Projekt zrealizowali: autor projektu Paweł Kisielnicki, Mirosław Januszko – koordynator z synem Józefem, Marta Chojnacka, Dawid Rutkowski, Dariusz Rawa, Grzegorz Gawroński, Rafał Maliszewski z synami Kacprem i Tomaszem.
Grób udekorowali: Irena i Józef Januszko wraz Mieczysławą Michoń.
Wszystkim bardzo dziękuję!
6. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim będzie trwać do godz. 24.00.
7. Po liturgii rozpoczęcie nowenny przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia.
8. Jutro Wielka Sobota:

a. Adoracja w Grobie Pańskim według ulic od godz.7.00 do 19.45. Plan adoracji na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej parafii.
b. Spowiedź św. w godz. 7.00-17.00.
c. Jutrznia o g. 7.30.
d. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w kruchcie kościoła od g. 9.00 do 17.00.
e. Nowenna do Miłosierdzia Bożego o g. 15.00.
f. Liturgia Wigilii Paschalnej o g. 20.00. Przynieśmy z sobą świece.
g. Zachęcamy do zachowanie jutro wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do Wigilii Paschalnej.