11 Sierpnia 2024 R. – XIX Niedziela zwykła

1. Dzisiaj, w naszej świątyni w Mszy świętej o godz. 8.00 biorą udział uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Cieszymy się ich wiarą i czcią dla Maryi, Matki Boga. Dziękujemy Organizatorom, w tym p. komandorowi Cezarowi Kapackiemu, za rozpoczynanie pielgrzymowania w tutejszym sanktuarium. Wszystkim pielgrzymom życzymy owocnego i bezpiecznego pielgrzymowania.
2. W czwartek będziemy przeżywać uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywaną także świętem Matki Bożej Zielnej. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp dożynkowe wieńce. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu. Niech nam przypominają o wielkich dziełach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.
3. 15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego, które obchodzimy na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Wtedy to polskie wojsko rozgromiło Rosjan, zatrzymując ich ekspansję na Zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło nam zachować niepodległość odzyskaną w 1918 roku.
4. Katecheza przed chrztem dziecka w piątek, 16 sierpnia, o g. 19.00.
5. Modlitewne czuwanie „Pod Płaszczem Maryi” w sobotę po Mszy św. o godz. 18.00.
6. Zachęcamy, aby w tym miesiącu, z motywów religijnych, moralnych i patriotycznych, zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych.
7. W związku z wejściem w życie ustawy dotyczącej ochrony dzieci, w naszej parafii zostały opracowane zasady, które mają się przyczynić do tworzenia bezpiecznego środowiska parafialnego w taki sposób, by każdy mógł się czuć dobrze, był akceptowany i szanowany. Standardy, określające sposoby zachowań, jak również sposoby reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowanie, udostępniamy w pełnej wersji w kancelarii, a na stronie internetowej Parafii w wersji skróconej. W parafii wskazano również Osobę Zaufania, której dane są podane w gablocie parafialnej i na stronie internetowej. Jest to osoba, do której można się zwracać w przypadkach dostrzeżenia krzywdy.
8. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło 1 sierpnia przepisy określające warunki i sposoby organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Przeciwko takim zmianom protestowała Konferencja Episkopatu Polski. Redaktorzy głównych tygodników katolickich zredagowali i opublikowali w minionym tygodniu protest wobec dyskryminacji dzieci i młodzieży, jak również zachętę do jego podpisania. Możemy się z nim zapoznać na stronie internetowej Niedzieli, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnika Katolickiego oraz na stronie parafii. Swój protest można wyrazić za pośrednictwem Internetu na stronie: www.lekcjereligiiwszkole.pl lub podpisać, już go dziś, w przedsionku kościoła. Okażmy zatroskanie o rozwój duchowy, moralny i psychiczny dzieci i młodzieży, oparty na wartościach chrześcijańskich.
9. Dobiega końca druga kadencja Rady Osiedla Siekierki. Jako mieszkańcy tegoż osiedla jesteśmy zaproszeni do zgłaszania kandydatur na CZŁONKÓW RADY. Wymagana jest pełnoletność, siekierkowski meldunek lub zamieszkanie oraz poparcie 15 osób. Termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Osiedla został wyznaczony na następujące dni: 13, 14, 19, 20 i 21 sierpnia 2024 r. w godz. 16.00-20.00 w siedzibie Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, ul. Rakowiecka 25/27, sala 19d. Karta zgłoszenia kandydata na członka Rady Osiedla Siekierki dostępna jest do pobrania na stronie Urzędu Dzielnicy Mokotów
10. Wszystkim świętującym Imieniny, Urodziny bądź Jubileusze życzmy Bożego błogosławieństwa i opieki Matko Bożej Wniebowziętej.