Pielgrzymka do Gietrzwałdu

Parafialna Rada Duszpasterska naszej Parafii zorganizowała pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, która się odbyła 14 kwietnia 2018 r.

Gietrzwałd to miejscowość na Warmii, gdzie objawiła się Matka Boża. Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były Justyna Szafryńska (l. 13) i Barbara Samulowska (l. 12). Matka Boża mówiła do nich po polsku. Na zapytanie dziewczynek: „Kto Ty jesteś?” Odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Na pytanie czego żądasz Matko Boża? Usłyszały odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!” Papież Paweł VI w 1967 r. udzielił zgody na koronację obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Aktu koronacji dokonał 10 września 1967 prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, a w uroczystościach uczestniczył ks. kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski. Odbyłą się ona w 90 rocznicę objawień. Kościół zatwierdził treść objawień jako autentyczną w 100 rocznicę (1977). W pielgrzymce wzięło udział kilkanaście osób. Odpowiedzialna za projekt była Renata Wardecka. Opiekę duchowa zapewniał o. Jacek Wolan.