23 lutego 2020 r. – VII Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj w Kościele w Polsce rozpoczynamy 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem: Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach. Jest to czas przebłagania Boga za grzech pijaństwa oraz czas podejmowania ofiar, w tym abstynencji w intencji nawrócenia pijących. Zachęcamy.
2. W środę Popielec, który rozpoczyna czas Wielkiego Postu. Msze Święte: w kaplicy o g. 7.30, a w kościele o 8.15, 18.00 i 19.30. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem.
3. W Środę Popielcową:

a. wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje tych, którzy ukończyli 14. rok życia, bez górnej granicy wieku.
b. Natomiast post ścisły, co do jakości i ilości, obowiązuje osoby w wieku od 18 do 60 lat. W tym dniu mogą być trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta.

4. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
5. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczyna się czas Komunii świętej wielkanocnej, który w tym roku trwać będzie do 7 czerwca, tj. do niedzieli Trójcy Przenajświętszej.
6. IV przykazanie kościelne wzywa nas, byśmy we wszystkie dni Wielkiego Postu powstrzymywali się od udziału w zabawach.
7. Modlitwa w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych rozpocznie się tradycyjnie w Środę Popielcową w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wykaz kościołów oraz program na niedziele i dni powszednie w gablotach.
8. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o g. 8.15, 17.15 i 19.30.
9. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 17.15.
10. Za udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.
11. W ramach przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego Msza św., prelekcja i modlitwa przy grobie Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze na Starówce w piątek, 28 lutego, o godz. 19.00. Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Rafał Markowski, a wykład wygłosi dr Ewa Czaczkowska.
12. W tym dniu przypada też Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
13. Nabożeństwo „Wieczór z Maryją” w sobotę po Mszy św. wieczornej.
14. Spotkanie dzieci, które się przygotowują do Pierwszej Komunii św. w przyszłą niedzielę, 1 marca, o godz. 11.00.
15. Drodzy Parafianie, jak możecie zauważyć trwa malowanie kruchty i kościoła. Ściany, zwłaszcza nad kaloryferami, były brudne. Prace są prowadzone teraz, gdy liturgię w ciągu tygodnia sprawujemy w Kaplicy Królowej Wyznawców. Koszt tych robót to kilkadziesiąt tysięcy. Będziemy wdzięczni za finansowe wsparcie tych działań. Ofiary złożyć na tacę w przyszłą niedzielę, do skarbony za ławkami, albo na konto parafii. Za każdy datek dziękujemy!